Po definiciji je termoregulacija sposobnost organizma za ohranjanje optimalne (pravilne) telesne temperature, tudi ob znatno drugačnih temperaturah našega okolja.
Kaj to točno pomeni? Vsi vemo, da naj bi bila naša telesna temperatura, če jo merimo pod pazduho, nekje med 36 in 36,8 stopinjami Celzija. Ali se to spremeni, če gremo na počitnice v puščavo, kjer temperature sežejo do 45 ali celo 50 stopinj Celzija. NE.
Kaj pa, če gremo v Sibirijo, kjer se soočimo s temperaturo okolja 50 stopinj Celzija pod lediščem? Tudi v takem okolju bo naše telo ohranilo optimalno telesno temperaturo, torej 36 do 36,8 stopinj Celzija pod pazduho.
To je termoregulacija, ki je izjemno pomemben mehanizem našega telesa. Naše telo namreč nujno potrebuje optimalno temperaturo za pravilno delovanje – za ohranjanje zdravja.
Marsikdo bi na tej točki pomislil, da se nam torej s termoregulacijo ni potrebno ukvarjati, saj temperaturo naše telo uravnava samo. Žal pa je tako, da to funkcijo telo dobro opravlja le do takrat, ko to zmore! Če pa z našim življenjskim slogom telo ošibimo in ga vsakodnevno pregrevamo, kaj hitro znotraj nas pride do nepravilnih temperatur. Običajno se telo najprej začne pregrevati v trebušni votlini, posledično pa to vpliva na temperature v drugih delih telesa.
Nikakor pa ne govorimo le o pregrevanju in o previsokih temperaturah. Še precej več pozornosti potrebujejo prenizke temperature, ko se v določenih delih telo začne ohlajati, saj v hladu ni energije, ni življenja.
V Balanseri je zaradi vsega zgoraj napisanega ogromno pozornosti namenjene telesnim temperaturam, na podlagi katerih je izvedena analiza delovanja vašega telesa. Merim temperaturo v glavi, v pljučih ter v trebušni votlini. Od teh temperatur je odvisno delovanje celega telesa, so odvisni vsi procesi in vsaka najmanjša kemijska reakcija, ki poteče v telesu. Nemalokrat je telesu treba pomagati , da se ohladi ali ogreje in to je prvi pogoj na poti k pravilnejšemu delovanju, torej zdravju.